استاندار قزوین: رشد و توسعه وابسته به آگاهی و دانش متکی به مطالعه و کتاب است
١٣٩٧/١١/٠٩
 استاندار قزوین: رشد و توسعه وابسته به آگاهی و دانش متکی به مطالعه و کتاب است
 
به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاههای بین المللی استان قزوین،عبدالمحمد زاهدی در آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان قزوین اعلام داشت: صحبتهای ما در این گونه مراسم معمولا تکراری است چون نه خودمان به گفته هایمان عمل می کنیم و نه مردم به همین دلیل سرانه مطالعه در کشور همچنان پایین است.

وی بیان کرد: باید پرسید چرا تیراژ کتاب در کشور هیچگاه از چند ده هزار و چند صد هزار نسخه بالاتر نمی رود اما برخی کتاب های خارجی تا چند میلیون نسخه تیراژ دارد.

استاندار قزوین تصریح کرد: شاید بخشی از علت پایین بودن سرانه مطالعه در کشور به ما مسئولان مربوط می شود و به نظر می رسد هنوز کتاب و مطالعه دغدغه مردم و مدیران نشده است.

وی اضافه کرد: هیچ رشد و توسعه ای بدون آگاهی ممکن نیست و هیچ آگاهی بدون کتاب محقق نمی شود که دراین راستا برپایی نمایشگاههای کتاب می تواند بخشی از نیازها را برطرف کند.

زاهدی یادآورشد: برپایی نمایشگاههای کتاب در واقع ایجاد یک فضای فرهنگی مناسب است تا همه گروهها به کتاب نزدیک شوند و آن را در سبد فرهنگی خانوارها قرار دهند.

وی گفت: در حال حاضر سالانه بیش از ۴۴ هزار میلیارد تومان یارانه داده می شود که این کار برداشتن پول از جیب فقرا و ریختن آن به جیب ثروتمندان است که اگر فقط نیم درصد این مبلغ به نشر کتاب داده شود انقلابی در حوزه کتاب و نشر ایجاد خواهد شد.

استاندار قزوین در ادامه گفت: متاسفانه حبس کتاب در خانه ها زیاد است و بسیاری از مردم فقط کتاب را در خانه آرشیو و نگهداری می کنند که خوانده نمی شود.

وی اظهارداشت: فقط با اجرای یک طرح در استان در سال گذشته از محل همین کتاب های حبس شده بیش از۳۰ هزار جلد کتاب اهدا شد که کار خوبی بود.

زاهدی گفت: در ادارات هم کتاب های زیادی داریم که انبار و آرشیو شده و شاید مخاطب ندارد لذا باید رفتارمان در خصوص کتاب و مطالعه اصلاح شود و مردم متوجه شوند برای رشد و توسعه نیازمند مطالعه هستند.

در سیزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب بیش از ۲۹۰ ناشر از سراسر کشور و ۱۴ ناشر استانی کتب و آثار مکتوب و دیجیتالی خود را در  ۲۰۱ غرفه با ۶۲ هزار عنوان کتاب در فضایی به مساحت یک هزار و ۹۵۰ مترمربع در معرض دید علاقمندان قرار داده اند.

کتب عرضه شده در این نمایشگاه با ۳۰ درصد تخفیف در اختیار علاقمندان قرار می گیرد که ۱۰ درصد تخفیف از سوی شرکت نمایشگاه های قزوین، ۱۰ درصد تخفیف از سوی ناشر و ۱۰ درصد تخفیف هم از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پیش بینی شده تا افراد بیشتری بتوانند نسبت به تهیه کتب مورد نیاز خود با قیمت های مناسب اقدام کنند.

این نمایشگاه تا ۱۳ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قزوین برپاست.