معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران :فرش قزوین میتواند با کمک هنرمندان خودش امروز نیز احیا شود و ما در مرکز ملی فرش ایران برای حمایت آماده ایم
١٣٩٦/١٠/٠٥
معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران :فرش قزوین میتواند با کمک هنرمندان خودش امروز نیز احیا شود و ما در مرکز ملی فرش ایران برای حمایت آماده ایم
 
به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه های بین المللی استان قزوین معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و تابلوفرش اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۷۰ میلیون دلار فرش دستباف به خارج از کشور صادر شده که با رشد ۳۱ درصدی روبرو بوده ایم.
به گزارش روابط  محمد مهدی فرشچی دوشنبه شب در مراسم گشایش دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان قزوین اظهارداشت: فرش دستباف بارزترین نمود اقتصاد مقاومتی است که می تواند به اشتغال و تولید ما کمک کند.
وی بیان کرد: در شرایطی که مواد اولیه فرش در داخل تولید می شود و هنرمندان شاخصی در کشور داریم باید بتوانیم از این هنر صنعت برای تحقق اقتصاد مقاومتی و صادرات کالا به اقصی نقاط جهان استفاده کنیم.
فرشچی تصریح کرد: در دنیای کنونی یکی از شاخص های شناخت ایران با فرش دستباف است و باید به این هنر افتخار کنیم که با وجود رقبای جدی هنوز در جهان فرش ایران حرف اول را می زند.
وی با اشاره به روند صادرات فرش دستباف در کشور اضافه کرد: در سال ۹۴ میزان صادرات فرش دستباف کشور ۲۹۰ میلیون دلار بود که در سال گذشته این میزان به ۳۵۹ میلیون دلار رسید و با رشد ۳۳ درصدی روبرو شدیم.
معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران یادآورشد: خوشبختانه مسیر کشور روبه افزایش صادرات است و باید تلاش کنیم این میزان دو تا سه برابر نیز افزایش یابد.
فرشچی گفت: در سال ۹۴ فرش ایرانی به ۷۵ کشور جهان صادر می شد که سال قبل این تعداد به ۸۵ کشور رسید و در این میان از صادرات فرش به ۲۹ کشور توانستیم ۳۵۱ میلیون دلار درآمد کسب کنیم که کمک موثری به رونق اقتصاد کشور است.
وی بیان کرد: در سال ۹۴ توانستیم بیش از ۵۵۷۵ تن فرش دستباف به ۲۹ کشور جهان صادر کنیم که ۱۲ کشور اسیایی، ۴ کشور آمریکایی، ۱۱ کشور اروپایی، یک کشور آفریقایی و یک کشور از اقیانوسیه طالب فرش اصیل ایرانی بودند.
فرشچی تصریح کرد: صادرات فرش به آمریکا از ۱۰ میلیون دلار به ۹۷ میلیون دلار در شرایط پسابرجام رسید و هنوز می توانیم جایگاه گذشته خود را در این بازار بدست آوریم.
وی یادآورشد: در هشت ماهه امسال ۲۷۰ میلیون دلار فرش دستباف به خارج از کشور صادر شده که با رشد ۳۱ درصدی روبرو بوده ایم و این روند می تواند بیشتر شود.
فرشچی با بیان جایگاه گذشته فرش اعتماد قزوین اظهارداشت: فرش قزوین میتواند با کمک هنرمندان خودش امروز نیز احیا شود و ما در مرکز ملی فرش ایران برای حمایت آماده ایم.
وی اضافه کرد: در زمینه بازاریابی با برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی آمادگی داریم اگر طرح و نقشه ای قبل از پایان سال ارسال شود در برنامه قرار دهیم تا تسهیلات لازم به آن تعلق گیرد.
فرشچی گفت: کسانی که علاقمند شرکت در نمایشگاههای خارجی باشند تا ۵۰ درصد هزینه را به صورت یارانه تامین می کنیم تا انگیزه حضور بیشتر شود.
وی اضافه کرد: برای سال اینده برنامه ای پیش بینی کرده ایم تا استانها نیز بتوانند در اعزام هیئت ها به خارج مشارکت کنند و در این زمینه در هزینه های تبلیغات نیز کمک لازم صورت می گیرد.
معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران اظهارداشت: در فعالیتهای تحقیقاتی وآموزشی نیز حمایت لازم را انجام می دهیم و در خصوص مالیات ارزش افزوده موضوع در صحن علنی مطرح شده و نمایندگان به آن رای داده اند که از سوی شورای نگهبان بازگردانده شده وباتوضیحات کارشناسی به نظر می رسد در صورت تایید نداشتن بار مالی این موضوع تصویب شود.وی اضافه کرد: یکی از کارهای خوب ما تغییراتی است که در ماده ۱۳۱ آیین نامه گمرک داده شده تا صادرکنندگان ازپرداخت حق گمرکی برای فرشهایی که برای تعمیرات وارد می کنند معاف شوند که این طرح نیز کمک موثری به فعالان فرش است.